Производња малине ове године је преполовљена и, у односу на претходну 2019. годину, мања је за 50 до 60 одсто, тврди председник Асоцијације произвођача малина и купина Добривоје Радовић.
Истовремено, званични подаци показују да је, током првих девет месеци ове године дошло и до пада извоза за десетину. Прошле године, према подацима Министарства пољопривреде, месечни извоз малина био је око 10 хиљада тона, док је ове године, закључно са септембром на месечном нивоу границу прелазило око девет хиљада тона малина.
Прошле године малинари су били тешко погођени временским непогодама, али и изузетно ниском откупном ценом, каже Радовић.
„Принос је са око 30 тона по хектару у просеку у протеклих десет година, пао свега четири тоне“, истиче Радовић. Он објашњава да малинари остају без зараде, док велики профит остварују откупљивачи и извозници.
Иако је Комисија за заштиту конкуренције пре неколико година утврдила да на овом тржишту нема картела и договора око откупних цена, произвођачи су и даље незадовољни. Због проблема на релацији произвођачи и откупљивачи малина, Влада Србије је у априлу ове године формирала и Радну групу за унапређење производње и тржишта малине у Србији. Главни закључак радне групе је да је „висина добити произвођача директно сразмерна висини приноса“.
Закључено је и да произвођачи треба да раде на повећању приноса, али и да Министарство кроз субвенције треба да помогне малинарима да би се умањила цена производње.
Међу мерама подршке које је донело министарство су субвенције приликом подизања нових, вишегодишњих засада воћа са савременом технологијом узгоја која може достићи и 15 милиона динара. Такође, за подручја највише погођена непогодама омогућен је и регрес, односно повраћај новца, у износу од 70 одсто за трошкове осигурања плодова и вишегодишњих засада воћа.
У Асоцијацији произвођача истичу и да је Министарство пољопривреде у последње две, три године схватило да на тржишту постоји проблем, али да осим тога, у решавање овог проблема морају да се укључе Министарство финансија и Министарство трговине.
„Малинари су немоћни и економски исцрпљени“, закључује Радовић.
Током 2019. године извезено је 119.277 тона малине у вредности од око 215 милиона евра. Ове године, према подацима Министарства пољопривреде, током првих девет месеци, извезено је 82 хиљаде тона малина, у вредности од око 186 милиона евра. Малина је један од главних српских извозних производа због чега се ово воће често назива „црвеним златом“.