У тексту „Производња вина као државни посао“ за који редакција „Пиштаљке“ тврди да је Удружење новинара Србије (УНС) преузело податке и информације из њихових текстова „лажно их представивши као сопствено истраживање“, овај портал је као извор наведен чак три пута. Колико схватам из реаговања које је стигло из овог портала, требало их је цитирати у свакој реченици.
Али, из њиховог реаговања, сазнала сам и како уредници „Пиштаљке“ схватају новинарство.
Тако ми делује да су њима важнији они сами од приче која је у јавном интересу. Па им је тако и важније колико пута су цитирани, од тога што је у УНС-овом тексту изнет читав низ нових информација, оних које они нису објавили. Од тога да је Савез винара и виноградара новац добио на неколико јавних конкурса, а не само на конкурсу Министарства пољопривреде, како је „Пиштаљка“ писала. Затим, да је новац добијао и од Министарства трговине, туризма и телекомуникација, па да је буџетским парама платио 15 емисија серијала „Србија, земља вина“ на Пинку 3. Сазнало се, не захваљујући „Пиштаљци“, и да јe укупан буџет за реализацију Програма за развој винарства и виноградарства, у чијем је писању Савез учествовао, само у 2021. години за спровођење овог плана за који је, између осталог задужен и Савез, из буџета издвојено 8,2 милиона евра, као и да је десетогодишњи буџет за реализацију овог програма 215 милиона евра…
Сазнала сам из њиховог реаговања и да уредници „Пиштаљке“ сматрају да је истраживачко новинарство процес у којем су јавно доступни подаци, попут адресе државних органа или финансијских извештаја Агенције за привредне регистре (АПР), власништво овог портала које нико други не сме да користи.
Схватила сам и да сматрају да имају монопол на тему од јавног интереса и да нико други не сме да се бави темама којима су се они бавили.
„Пиштаљка“ је, првобитно, у тексту УНС-а цитирана у два наврата, тамо где су наводи преузети из њихових текстова. Главни уредник Владимир Радомировић је негодовао због тога, па је још једном, у духу добре сарадње, овај портал споменут на почетку текста. Тим пре што је рад на овом пројекту договорен у време када је Владимир Радомировић био председник УНС-а, када су и потписани уговори о реализацији.
Ни то није задовољило „Пиштаљку“, па су упутили реаговање УНС-у из којег није јасно шта уствари траже. УНС је то реаговање и објавио.
Осим УНС-у, портал се жалио и УНДП-у, организацији која финансира овај пројекат. Није ово први пут да новинари донаторима денунцирају колеге, али ме изненадило да то ради и бивши председник УНС-а.
Редакција „Пиштаљке“ тврди да је у тексту „Производња вина као државни посао“ прекршен новинарски Kодекс. Никакве повреде Kодекса није било, али је очигледно да су повређене нечије сујете.
А бивши председник УНС би требало да зна да Кодекс нигде не предвиђа бригу о дистрибуцији сујете.